Jak wygląda matura?
Informacje zawarte na tej stronie dotyczą matury w Formule 2023. Formuła 2015 różniła się znacząco formą i organizacją, ale materiał był podobny.
Organizacja
Matura składa się z jednego arkusza, w którym znajdują się zarówno zadania testowe, jak i takie do wykonania z wykorzystaniem komputera. Na całość matury przeznaczone jest 210 minut (3.5 godziny).
Przed samą maturą (zwykle dzień wcześniej), zdający musi pojawić się w szkole i sprawdzić działanie komputera, który został mu wyznaczony. Trzeba potwierdzić, że zainstalowane są na nim potrzebne programy i wszystko działa prawidłowo. W razie wypadku zawsze dostępny jest komputer (lub nawet kilka) zapasowy, na który można się przesiąść w trakcie matury.
Dane do zadań do wykonania na komputerze dostarczone są do szkoły na płycie CD, a zdający otrzymuje ich kopię na pendrivie. Rozwiązania wszystkich zadań komputerowych trzeba zapisywać w folderze na pulpicie, którego nazwą jest numer PESEL. Kopię tego folderu należy regularnie wykonywać na pendrivie, gdyby był jakiś problem z komputerem i trzeba było się przesiąść na inny.
Po zakończeniu matury, rozwiązania zadań komputerowych przegrywane są na jeden komputer i nagrywane na płytę CD. Co ważne, nagrywane są tylko te pliki, które znalazły się w folderach, o których pisałem wcześniej, dlatego bardzo ważne jest, żeby to właśnie tam zapisywać pliki. Po nagraniu rozwiązań na płytę CD, każdy zdający musi sprawdzić, czy nagrane pliki są zgodne z tym, co rozwiązywał i potwierdzić to podpisem.
Typy zadań
Na maturze pojawia się kilka typów zadań, które często są jakoś ze sobą powiązane (np. zadania testowe, które naprowadzają na rozwiązanie zadania z programowania). Zadania na maturze to między innymi:
- zadania testowe (teoretyczne, analiza algorytmów, SQL)
- zadania programistyczne (do wyboru C++/Python/Java)
- zadania z bazą danych
- zadania z symulacji (zwykle do rozwiązania w Excelu)
Więcej informacji o typach zadań znajduje się w kolejnym rozdziale.
Warto wiedzieć
W trakcie pisania matury zdający ma cały czas dostęp do komputera i może korzystać ze wszystkich dostępnych na nim narzędzi. W szczególności przydatne mogą okazać się programy Microsoft Excel i Access oraz wybrany język programowania, ale warto pamiętać, że na komputerach dostępny jest także chociażby kalkulator, który często przydaje się w zadaniach testowych. Istotne jest też, że komputery nie mają dostępu do internetu, a nowe wersje pakietu Office nie posiadają wsparcia/pomocy w trybie offline. Warto upewnić się, której wersji pakietu używamy przed dniem matury.