Przejdź do głównej zawartości

Kompresja danych

Kompresja danych oznacza zmniejszenie ich rozmiaru, zwykle przy wykorzystaniu charakteru danych w połączeniu z mniej lub bardziej skomplikowanymi algorytmami i funkcjami statystycznymi. W tym rozdziale przyjrzymy się przykładowym algorytmom kompresji danych oraz rodzajom kompresji.

Rodzaje kompresji

Wyróżniamy dwa podstawowe typy kompresji danych:

  • kompresja stratna - polega na usunięciu niepotrzebnych danych, np. niewidocznych/niesłyszalnych dla ludzi (np. zdjęcia albo audio)
  • kompresja bezstratna - zmniejsza rozmiar danych bez usuwania z niego żadnych informacji (np. kompresja plików tekstowych)

Przykładowy algorytm kompresji

Przyjrzyjmy się przykładowym algorytmom kompresji stratnej dla plików audio i bezstratnej dla plików tekstowych.

Kompresja stratna

Załóżmy, że dźwięk został nagrany dobrym mikrofonem, który rejestruje dźwięki w przedziale 20Hz do 20,000Hz, czyli takim samym, jakie słyszy ludzkie ucho. Wiemy, że ludzkie ucho jest najbardziej wrażliwe na dźwięki w przedziale 2,000-5,000Hz, a dźwięki powyżej 15,000Hz nie są słyszalne dla dużego odsetka populacji. Dodatkowo, większość naszych słuchaczy korzysta z tanich i niezbyt dobrych słuchawek dousznych, które nie są w stanie odtworzyć dźwięków o wysokich częstotliwościach. Mając to wszystko na uwadze, możemy śmiało usunąć wszystkie dane o dźwiękach powyżej 15,000Hz. Zdecydowana większość ludzkości nie będzie w stanie zauważyć braku tych dźwięków.

Zamiast usuwać dźwięki, możemy też zmniejszać ich częstotliwość próbkowania (trochę jakbyśmy zmniejszali rozdzielczość zdjęcia) w tych pasmach, które są słabo słyszalne dla człowieka. Na tej zasadzie działa algorytm kompresji plików mp3, o którym można więcej przeczytać na Wikipedii.

Kompresja bezstratna

Tym razem do skompresowania dostajemy plik tekstowy. Musimy skompresować go bezstratnie, ponieważ po dekompresji musimy dostać dokładnie ten sam tekst. Niech tekstem w naszym pliku będzie odmiana słowa kot przez przypadki:

kot,kota,kotu,kota,kotem,kocie,kocie

Możemy zapisać plik stosując normalne kodowanie ASCII, w którym każdy znak jest reprezentowany przez liczbę z zakresu 0-127. To oznacza, że do zapisania jednego znaku potrzebujemy 7 bitów, czyli w sumie na całą wiadomość 252 bity.

Zauważmy, że w naszym pliku wiele razy powtarzają się ciąg znaków "kot". Zapiszmy tę zbitkę jako jeden znak, a następnie dodajmy mapę tego nowego znaku w zbitkę. Zróbmy to na przykład tak:

1kot#1,1a,1u,1a,1em,kocie,kocie

Teraz do zapisania wiadomości zużyliśmy tylko 217 bitów, czyli o 14% mniej. Powyższa wiadomość składa się z trzech części:

  • 1kot - mapa w ustalonym formacie, która mówi nam, jak podmienić znaki w tekście
  • # - znak rozdzielający mapę od zakodowanej wiadomości
  • 1,1a,1u,1a,1em,kocie,kocie - zakodowana wiadomość

Dla tak krótkiego tekstu, taka kompresja nie jest szczególnie efektywna, ale jeśli mamy do czynienia z bardzo dużym plikiem i przy budowaniu skorzystamy z funkcji statystycznych, które pomogą nam ustalić jakie elementy najlepiej podmieniać, to efekty będą dużo lepsze.

Zastosowanie kompresji w praktyce

Kompresja bezstratna: JPEG, mp3, mp4, róźne protokoły Bluetooth

Kompresja stratna: PNG, zip, FLAC (audio)