Bezpieczeństwo i kryptografia
Wyróżniamy dwa typy kryptografii:
- symetryczna – ten sam klucz jest znany odbiorcy i nadawcy, ten sam klucz służy do szyfrowania i rozszyfrowywania wiadomości,
- klucza publicznego (asymetryczna) – wszyscy znają klucz publiczny, który służy do szyfrowania wiadomości, ale tylko odbiorca zna klucz prywatny, który może wykorzystać do jej rozszyfrowania.
Przykłady zastosowań
-
Alicja chce wysłać do Boba wiadomość, ale boi się, że ktoś ich podsłuchuje. Mogą do tego celu wykorzystać symetryczny szyfr cezara. Umawiają się wcześniej, o jaką wartość b ędą przestawiać litery i teraz każde z nich może zaszyfrować i odszyfrować każdą wiadomość.
-
Alicja chce wysłać do Boba wiadomość, ale boi się, że ktoś ich podsłuchuje. Nie mogą się też spotkać, żeby bezpiecznie ustalić zasady działania szyfru cezara. Alicja generuje parę kluczy publiczny-prywatny i to samo robi Bob. Każde z nich przesyła do drugiego swój klucz publiczny w formie niezaszyfrowanej. Teraz Alicja może użyć klucza publicznego Boba, żeby zaszyfrować wiadomość do niego. Rozszyfrować będzie ją mógł tylko Bob, który posiada klucz prywatny.
-
Alicja chce wysłać Bobowi podpisaną umowę, ale nie ma skanera, więc nie może jej podpisać fizycznie. Alicja wygenerowała wcześniej parę asymetrycznych kluczy prywatnych i umieściła klucz publiczny na swojej stronie internetowej. Może teraz podpisać dokument przy użyciu swojego klucza publicznego, a Bob będzie mógł pobrać klucz publiczny z jej strony i zweryfikować, że to faktycznie Alicja podpisała dokument.
Podsumowanie
W przypadku szyfrowania, każdy może zaszyfrować wiadomość kluczem publicznym, ale przeczytać ją może tylko adresat, który posiada odpowiedni klucz prywatny.
W przypadku podpisu cyfrowego, każdy może zweryfikować, czy podpis jest oryginalny, wykorzystując do tego klucz publiczny, ale podpis może stworzyć tylko właściciel klucza prywatnego.
Przykłady kluczy
Szyfr cezara - kryptografia z kluczem symetrycznym, bo kluczem jest liczba, o którą trzeba przesunąć znak w alfabecie, żeby otrzymać właściwą wiadomość. Ta sama liczba jest używana przy szyfrowaniu i rozszyfrowywaniu wiadomości.
Szyfr przestawieniowy - kryptografia z kluczem symetrycznym, w ktorym zamieniamy litery zgodnie z wcześniej ustaloną mapą z liter w litery. Ta sama mapa służy do szyfrowania i rozszyfrowania wiadomości.
Szyfr AES - silne szyfrowanie z kluczem publicznym, które jest aktualnie standardem jeśli chodzi o bezpieczne szyfrowanie danych.